Zaloguj Zarejestruj

Logowanie

Użytkownik *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Załóż nowe konto

Pola oznaczone (*) są wymagane
Nazwa firmy *
Imię *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *

Obecnie klasyfikacja budynków biurowych to rzecz umowna. Nie istnieje bowiem żaden przepis prawny tudzież jednoznaczna definicja tego terminu. Klasa obiektu to wypadkowa ocena różnych czynników, poczynając od lokalizacji po standard wykończenia i jakość użytych materiałów, serwis techniczny czy ilość miejsc parkingowych przypadających na 100 mkw.

Sama klasyfikacja służy usystematyzowaniu rynku a także przyczynia się do konkurencyjności pomiędzy inwestorami. Im wyższej klasy biurowiec tym większy prestiż zapewnia firmie, stąd też ich najczęstszymi najemcami są międzynarodowe firmy o szerokiej reputacji.

Istotnym zagadnieniem są oznaczenia stosowane dla poszczególnej kategorii budynków. I tak spotkać można budynki kl. A, B, AAA, BC czy A, B+, C. Warsaw Research Forum przyjęło klasyfikację następującą: A, B+, B, C, D.

Osobnym tematem są kategorie kryteriów jakie składają się na ogólną ocenę klasy budynku. Kategorie te można podzielić na kryteria jakości jak i kryteria lokalizacji. Do kryteriów jakości zalicza się:

  • wizerunek budynku – im większa rozpoznawalność obiektu tym większy prestiż
  • przestrzeń, w tym: możliwość elastycznej aranżacji wnętrza, ekonomiczny współczynnik powierzchni netto do powierzchni brutto, lobby lub recepcja, układ i rozplanowanie części wspólnych w tym miejsc sanitarnych, parking i obsługa budynku
  • wyposażenie, w skład którego wchodzą windy (minimalna ilość dźwigów zapewnia okres oczekiwania nie dłuższy niż 30 sek.), sufity i wydaje energooszczędne oświetlenie, odpowiednie zasilanie, system BMS sterujący systemami bezpieczeństwa obiektu i systemami bytowymi, przestrzeń na okablowanie teleinformatyczne, przestrzeń na urządzenia techniczne najemców jak np. serwery, systemy UPS, anteny satelitarne itp., zdywersyfikowane źródła zasilania w przypadku awarii sieci energetycznej, podnoszone podłogi, odpowiednia konstrukcja kondygnacji gwarantująca wytrzymałość stropów
  • komfort budynku, na który składają się funkcje towarzyszące w nim samym oraz w jego bezpośredniej bliskości, dobry poziom oświetlenia naturalnego, odpowiedni poziom ciszy w pomieszczeniach biurowych, zastosowanie nowoczesnego systemu HVAC zapewniającego dobry klimat w budynku
  • rozwój zrównoważony budynku czyli spełnianie standardów ochrony środowiska: BREEAM Very Good lub LEED Gold oraz redukcja emisji CO2 (przynajmniej 10% mniej porównaniu do standardu wymaganego przez polskie przepisy).

Z kolei rzeczą prostszą jest opisanie kryterium lokalizacji - przez wielu uważanego za najważniejszy element określający klasę budynku. Jedynie pierwszorzędne lokalizacje w centach miast lub w dzielnicach biznesowych mogą być klasyfikowane jako A. Doskonały dostęp do komunikacji publicznej oraz węzłów drogowych jak i różnorodność dodatkowych funkcji w bliskości budynku jak np. kawiarnia, kantyna, bankomat, kiosk podnosi ocenę lokalizacji.

Biorąc pod uwagę powyższe aspekty, które wpływają na zakwalifikowanie budynku do określonej klasy, można wyróżnić następującą skalę:

  • Klasa A: budynek spełnia minimum 17 kryteriów jakości (standardu)
  • Klasa B+: budynek spełnia minimum 15 kryteriów jakości
  • Klasa B: budynek spełnia minimum 13 kryteriów jakości
  • Klasa C: budynek spełnia 12 lub mniej kryteriów jakości.

Ogólnie rzecz biorąc można stwierdzić iż budynki o klasie A to budynki nowe lub relatywnie nowe, zlokalizowane w centrum miast niejednokrotnie pod prestiżowym adresem bądź w dzielnicach biznesowych. Charakteryzują się nowoczesną architekturą, pomieszczeniami typu open space i wykończeniem w bardzo wysokim standardzie z użyciem wysokiej jakości materiałów. Oferują najemcom komfortowe warunki, bezpieczeństwo oraz możliwość niemal dowolnej aranżacji powierzchni. Ponadto nierzadko posiadają certyfikat ekologiczny BREEAM lub LEED. Przykładem budynków klasy A są warszawskie Metropolitan, Rondo 1 czy Atrium 1.

Osobnym tematem budynków klasy A jest są odrestaurowane kamienice po generalnym remoncie, niejednokrotnie będące pod nadzorem konserwatora zabytków. Wykończenie w tego typu obiektach jest najwyższej klasy. Również lokalizacja takich budynków zaliczana jest do najbardziej prestiżowych.

Budynki klasy B+ są stosunkowo trudne do sklasyfikowania, bowiem zaliczane do tej klasy obiekty są w standardzie klasy A ale zlokalizowane poza ścisłym centrum miast lub też obiekty w standardzie klasy B ale z doskonałym położeniem. Przykładem budynku klasy B+ może być warszawska Babka Tower lub Curtis Plaza zlokalizowany w dzielnicy Mokotów.

Obiekty klasy B stanowią najbardziej zróżnicowaną klasę, bowiem wynika to z faktu iż zaliczamy do nich budynki nowe ale zlokalizowane poza centrum miasta, budynki wyremontowane około 10-letnie zlokalizowane również poza centrum miasta oraz budynki około 10-letnie położone w centrach miast. Ogólnie rzecz biorąc można stwierdzić, że budynki klasy B nie posiadają jednej z cech charakterystycznych dla nieruchomości biurowej. Może to być brak wysokiego standardu lub też brak prestiżowej lokalizacji. Często też tego typu obiekty tworzą tzw. Office Parki jak np. Mokotów Business Park, w skład którego wchodzą takie nieruchomości jak Saturn, Orion czy Tauru czyli obiekty idealnie wpisujące się w kryteria klasy B. Budynkiem także zaliczanym do klasy B może być także obiekt stary lecz po generalnym remoncie, dobrze zlokalizowany (lecz poza centrum miasta) i z dobrym dostępem.

Do klasy C zalicza się budynki zbudowane ponad 15 lat temu. Mogą być one zlokalizowane w centrum miasta bądź na jego obrzeżach. Ich cechą charakterystyczną jest gorszy standard techniczny stąd też budynki takie są przeznaczane do indywidualnej adaptacji najemcy.

Osobnym tematem są wspomniane już Parki Biznesu – jest kompleks budynków biurowych, zazwyczaj klasy B, położonych nieco dalej od centrum miasta lecz posiadających doskonały dostęp do środków komunikacji i arterii drogowych. Ponad to na jego terenach znajduje się dobrze rozwinięta siatka punktów handlowych i usługowych w tym kawiarnie, sklepy, banki czy niekiedy fitness kluby. Z reguły Office Parki budowane są etapami, stąd też istnieje możliwość wynajęcia powierzchni w kolejnych fazach inwestycji bez potrzeby zmiany adresu.